Peru to bogaty zakątek świata. Ma (prawie) wszystko. Miejsc, które posiadają wartość historyczną, kulturową lub po prostu są fajne i warto je poznać, jest w tym kraju aż kilkanaście tysięcy. Co i kiedy można w nim zobaczyć?

Antioquia

Miasteczko około dwóch godzin od Limy, położone w dolinie, w której rosną pigwy i jabłonie. Większość domów pomalowano w nim na kolorowo – ornamenty przedstawiają głównie anioły, zwierzęta i kwiaty. Dostępne cały rok.

Cajamarquilla

Ruiny dużego miasta starożytnego Peru. Zbudowane w VII wieku naszego wieku z cegły adobe. Zachowały się fragmenty ulicznych labiryntów, placów, świątyń i piramid. Dla zainteresowanych historią. Dostępne cały rok.

Kanion Zagubionych

Kanion na pustyni miedzy miastami Ica i Nazca. Łatwo zgubić się w drodze do tego miejsca, stąd jego nazwa. Ma dwa kilometry długości i około 200 metrów głębokości. Na dole są okresowe, małe laguny. Dostępny przez cały rok.

Kolej andyjska

Łącząca port morski w Callao z kopalniami w Andach linia kolejowa zbudowana ponad sto lat temu przez polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego. Drugi najwyżej położony szlak żelazny na świecie. Dostępny od kwietnia do grudnia.

Machu Picchu

Najsłynniejsze, bardzo dobrze zachowane i najchętniej odwiedzane w Peru ruiny pozostawione przez Inków. Nie jest znane przeznaczenie tego miejsca. Dostępne dla każdego przez cały rok. Najlepsza pora: od kwietnia do grudnia.

Pariacoto

Miasteczko w Andach, w którym z rąk Świetlistego Szlaku zginęli polscy zakonnicy: Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski – pierwsi męczennicy Kościoła katolickiego w Peru. Obecnie jest w nim sanktuarium. Dostępne cały rok.

Półwysep Paracas

Jedno z najsuchszych miejsc świata, w którym skaliste klify i ustronne plaże „wpadają” do Pacyfiku. Dla miłośników przyrody oraz szukających spokoju i aktywnego wypoczynku. Przez cały rok. Najlepsza pora: od listopada do maja.

Sacaco

Jedyne w Peru muzeum paleontologiczne na pustyni, która była kiedyś dnem morskim. Można w nim oglądać szkielety nieistniejących już wielorybów oraz skamieliny innych dawnych zwierząt. Dla każdego. Dostępne cały rok.

Sanktuarium Huayllay

Andyjski płaskowyż pokryty skalistymi formacjami, z których natura „wyrzeźbiła“ postaci ludzi i zwierząt, w tym kobietę, straszydło, alpakę, dinozaura, żółwia, ślimaka, kondora i kobrę. Dostępny dla każdego od kwietnia do grudnia.

Szlak wina i pisco

Sieć winiarni na pustynnym wybrzeżu. Można w nich poznać proces produkcji miejscowego wina i pisco – narodowego alkoholu Peruwiańczyków, a także skosztować tych trunków. Dla każdego, nie tylko smakoszy. Dostępne cały rok.

Wyspy Ballestas

Archipelag niewielkich wysp na Oceanie Spokojnym zamieszkałych przez uchatki patagońskie, pingwiny Humboldta i inne ptaki. Polecane fotografom i amatorom bliskiego kontaktu z dziką naturą. Dostępne dla każdego cały rok.

Więcej miejsc wkrótce…