czarny piątek, czy biały marsz
Ciekawostki

Czarny piątek, czy biały marsz? Jest też trzecia droga

24 marca 2018

Polski czarny piątek dotarł do Peru. Nie dało się go nie zauważyć. Podobnie jest z białym marszem. Można odnieść wrażenie, że nie liczą się już argumenty, tylko kto głośniej krzyczy. Interesujące, ale jest też inna możliwość.

wikunie-w-peru-swiat-wikuniii
Ciekawostki

Jak pewnego dnia zakochałem się w wikuniach po uszy

15 lutego 2018

Nawet na kilka lat więzienia można pójść w Peru za zabicie wikunii. „Polowanie“ z aparatem fotograficznym to inna bajka. Nie ma drugiego kraju na świecie, w którym tych zwierząt jest tak dużo i gdzie tak łatwo można je zobaczyć.

ziemniaki-peru
Ciekawostki

Dobre ziemniaki z Peru? Trzeba o nich powoli zapomnieć

5 lutego 2018

Ziemniaki pochodzą z Peru i w Peru jest ich najwięcej gatunków. Wie to nawet dziecko. W takim razie gdzie w Limie można zjeść najlepsze, peruwiańskie frytki? Nigdzie, bo wszędzie podają ziemniaki sprowadzane z zagranicy.

obiekt-kosmiczny-jezioro-titicaca
Ciekawostki

Jezioro Titicaca jak magnes. Przyciąga obiekty z kosmosu

1 lutego 2018

Kosmiczne znalezisko niedaleko Titicaca. Nad peruwiańską Amazonią przeleciała ognista kula i wylądowała kilkadziesiąt kilometrów od tafli tego najwyżej położonego jeziora żeglownego na świecie. Nie wiadomo co to jest.

Ciekawostki

Ciężarówka zniszczyła linie Nazca. Da się to naprawić?

30 stycznia 2018

Peruwiańska ciężarówka wjechała na pustynno-kamienną pampę niszcząc fragment linii i geoglifów Nazca. To popularny cel turystyczny na południowym wybrzeżu. Może szkody da się naprawić? W przeszłości już to robiono. 

Ciekawostki

Pensja za uśmiech. Wenezuela budzi mnie rano mikserem

8 stycznia 2018

Wenezuela stoi nad przepaścią, więc ludzie uciekają stamtąd do Peru. Za chlebem. Każdego miesiąca przyjeżdża ich około osiem tysięcy. To zwrotny moment w historii obu krajów. Żaden z nich nie będzie już taki, jak kiedyś.