Ciężarówka zniszczyła linie Nazca. Da się to naprawić?

Peruwiańska ciężarówka wjechała na pustynno-kamienną pampę niszcząc fragment linii i geoglifów Nazca. To popularny cel turystyczny na południowym wybrzeżu. Może szkody da się naprawić? W przeszłości już to robiono. 

linie-nazca
Źródło: Ministerio de Cultura – www.cultura.gob.pe

Peruwiańskie Ministerstwo Kultury poinformowało w komunikacie prasowym, że na pustynny teren, na którym znajdują się linie i geoglify Nazca, wjechała ciężarówka. Przeprowadzona następnego dnia inspekcja wykazała, że pojazd pozostawił głębokie ślady, w przybliżeniu na obszarze 50×100 metrów, wpływając na powierzchnię pampy i strukturę trzech geoglifów.

Kierowca został zatrzymany przez policję. Jak poinformował dziennik El Comercio, tłumaczył się problemami z oponą i nieznajomością terenu. Prawdopodobnie nie zwolni go to jednak z odpowiedzialności karnej. Stworzone przez preinkaską kulturę Nazca linie i geoglify mają szczególną wartość dla Peru i ludzkości. W 1994 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i są pod ścisłą ochroną prawną.

Sprawa jest bulwersująca. Nie ulega wątpliwości, że żadnego, a tym bardziej takiego zabytku, nie można niszczyć. Na dodatek – jak informują peruwiańskie media – szkody są nienaprawialne.

Tego nie byłbym jednak taki pewien. Od dawna jestem bowiem przekonany, że ktoś te linie i geoglify naprawia. Widać to wyraźnie na przykładzie geoglifu o nazwie El Árbol (Drzewo). Zresztą proszę porównać samemu:

Da się? Wszystko się da. Szkoda tylko, że to nie jest już to samo.

AKTUALIZACJA: Po kilku dniach Ministerstwo Kultury ogłosiło, że szkody da się naprawić. Liczące ponad tysiąc lat linie i geoglify, które uległy zniszczeniu przez nieodpowiedzialnego kierowcę, odzyskają więc swój dawny kształt.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*