Jezioro Titicaca jak magnes. Przyciąga obiekty z kosmosu

Kosmiczne znalezisko niedaleko Titicaca. Nad peruwiańską Amazonią przeleciała ognista kula i wylądowała kilkadziesiąt kilometrów od tafli tego najwyżej położonego jeziora żeglownego na świecie. Nie wiadomo co to jest.

obiekt-kosmiczny-jezioro-titicaca
Źródło: Comisión Nacional de Investigación y Desarrollo Aeroespacial – Krajowa Komisja ds. Badań i Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej

Jezioro Titicaca jest jak magnes. Przyciąga obiekty z kosmosu. Po upadkach meteorytów w pobliżu tego najwyżej położonego jeziora żeglownego na świecie, przyszedł czas na ognistą kulę, która przeleciała nad Amazonią i wylądowała kilkadziesiąt kilometrów od tafli akwenu.

Jak raportują peruwiańskie media, spadająca z nieba ognista kula widziana była w Iquitos, Pucallpie i Tingo María, a także w Brazylii. Swój lot z północy na południe zakończyła setki kilometrów niżej – na płaskowyżu Altiplano, w wiosce Larancahuani koło miasta Azángaro w regionie Puno. Przez te tereny wiedzie rzadko uczęszczana przez turystów droga znad Jeziora Titicaca w stronę amazońskiego Puerto Maldonado.

Wystraszeni mieszkańcy Larancahuani, którym na szczęście nic się nie stało, odkryli, że kul było trzy, a nie jedna. Największa z nich ma około półtora metra średnicy. Szybko też okazało się, że nie są to meteoryty.

Niektórym ludziom, mnie również, do głowy przyszły resztki niezidentyfikowanego statku kosmicznego. Wstępne oceny mówiły jednak o częściach sztucznej satelity, która rozpadła się podczas przechodzenia przez atmosferę ziemską. Według najnowszych informacji, kule mogą być fragmentem rosyjskiej rakiety – na jednej z nich znajdują się inskrypcje w języku rosyjskim.

Nie ma oficjalnego komunikatu w sprawie znaleziska na Altiplano. Zostanie ono zbadane przez Comisión Nacional de Investigación y Desarrollo Aeroespacial – Krajową Komisję ds. Badań i Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej. To organ zarządzający działaniami kosmicznymi w Peru i główna kwatera peruwiańskiej Agencji Kosmicznej.

Do tej pory największym obiektem z kosmosu w rejonie Jeziora Titicaca był meteoryt, który w 2007 roku rozpadł się nad ziemią blisko Desaguadero – przejścia granicznego z Boliwią, pozostawiając po sobie krater o średnicy trzydziestu metrów. Duże meteoryty spadały także w innych częściach Peru, między innymi w Aplao koło Arequipy i w Lambayeque na północy kraju.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*