Kanion Uchco: Górski przesmyk dla lubiących przygody

Uchco należy do najwęższych przesmyków w Peru, a z pewnością jest najwęższym, przez który można przejechać samochodem. Podróż w to miejsce nie jest dla wszystkich. Tylko dla lubiących przygody kosztem wygody.

Tinco Alis i Tomas – te słowa nie występują w książkowych przewodnikach po Peru. Oznaczają niewielkie miejscowości, między którymi rozciąga się Cañón de Uchco. To najwęższy przesmyk w Andach, przez który można przejechać samochodem.

Kanionu Uchco nie ma także w ofertach biur turystycznych. To nie ten typ wycieczki. Dojazd w to miejsce jest długi i uciążliwy, czyli spełnia wszystkie warunki potrzebne do tego, żeby nie ciągać tam podróżnych z walizkami. Co innego szukający przygody kosztem wygody. Dla nich to strzał w dziesiątkę.

Do kanionu można dostać się na kilka sposobów. Skupię się na jednym, żeby nie zniechęcić.

Najprostszym punktem wyjazdowym jest Huancayo, z którego należy kierować się w stronę Huancaya. Te dwa słowa różnią się tylko ostatnią literą, ale w rzeczywistości różnic jest więcej. Miasto Huancayo jest duże i łatwo dostępne. Miasteczko Huancaya jest małe i ulokowane blisko rozjazdu od krętej, andyjskiej drogi zwanej Carretera Cañete-Yauyos. To nią trzeba jechać. Kanion Uchco znajduje się na około 110 kilometrze od startu.

Istnieją jeszcze trzy drogi w stronę kanionu, a przy okazji do innych, nieznanych atrakcji tej części Peru. Pierwsza z nich prowadzi bezpośrednio z Limy przez Cañete, ale nie polecam jej kierowcom bez doświadczenia w Andach. Na jej górskim odcinku można łatwo zginąć. Dwie pozostałe – przez Tanta lub Cochas – są bezpieczniejsze, ale trudniejsze. Właściwie to już andyjski hardcore dla zaawansowanych. Gdyby ktoś się tam wybierał, może najpierw skontaktować się ze mną. Wyjaśnię detale i powinno być łatwiej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*