Sanktuarium Huayllay: Kamienny las w środku Andów

Huayllay to krótkie, ale raczej trudne na początku słowo. Wymawia się je: „łajaj“. Chętnie dodałbym jeszcze „łał“, bo do tego andyjskiego płaskowyżu z kamiennymi postaciami ludzi i zwierząt głośne „wow“ pasuje idealnie.

Sanktuarium Narodowe Huayllay należy do tych miejsc w Peru, o których mało kto słyszał i które mało kto widział. Choć wchodzi w skład „siedmiu cudów“ tego kraju. Wszystko dlatego, że jest niefortunnie położone. Z jednej strony, południowej, kompletnie nie po drodze do Machu Picchu, a z drugiej – całkowicie na uboczu dla podróżujących na północ. Trzeba naprawdę sporo zachodu, aby tam się znaleźć.

Sprawy nie ułatwia wysokość. Około 4200 metrów nad poziomem morza. Ale gdy już się tam dotrze, Huayllay okazuje się prawie płaskie. To lekko pofałdowany płaskowyż w środkowych Andach.

Pokryty jest skalistymi formacjami stworzonymi przez erozję, wiatr, wodę i przesunięcia lodowcowe. Te formacje mają niekiedy oczy, bo natura była tak pomysłowa, że „wyrzeźbiła“ z nich postaci ludzi i zwierząt. Podczas trekkingu w tym „kamiennym lesie“ łatwo więc natknąć się na wiecznie nieruchomą kobietę, straszydło, alpakę, dinozaura, żółwia, ślimaka, kondora, jaszczurkę, czy kobrę.

Jak tam trafić? Sposobów jest kilka.

Jeden z nich to międzymiastowy autobus z Limy do Cerro de Pasco, gdzie trzeba złapać lokalnego busa do Huayllay. Ta podróż, w zależności od natężenia ruchu na drodze, może potrwać nawet dwanaście godzin.

Nieco krócej powinno być tym samym autobusem lub jakimkolwiek innym jadącym w stronę Tarmy lub Pucallpy. W tej opcji trzeba wysiąść na rondzie zwanym Las Vegas (kierowcy wiedzą gdzie to jest), a następnie przesiąść się do zbiorczej taksówki (powinny tam stać) i poprosić o kurs do „kamiennego lasu“.

Do Huayllay można także wybrać się z Limy przez andyjskie pasmo Cordillera de la Viuda. Malowniczą trasą, po której nie kursuje publiczny transport. Ze mną to około pięciu godzin jazdy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*