Lima bez tajemnic. Darmowe toury po kolonialnej starówce

W Peru co rusz coś wygrywam. Najczęściej gadżety w konkursach dla turystów. Wszystko dzieje się przypadkiem. Pojawiam się w jakimś turystycznym miejscu, w którym w ramach promocji, święta, czy też dla rozluźnienia atmosfery, organizuje się krótkie zabawy z wiedzą w tle i zgarniam całą pulę.

Z reguły trafiają się niewielkie książki, kolorowe foldery, maskotki alpak, breloczki z lamami, długopisy z Machu Picchu i inne pamiątki z tego kraju. Wszystko to przekazuję potem dzieciom. Zdarzają się też poważniejsze nagrody. Na koncie mam na przykład pokaźny zestaw pisco – sztandarowej, peruwiańskiej wódki na bazie winogron.

Oczywiście to nie jest do końca uczciwe, że wpadam znienacka i podając się za turystę nie daję innym żadnych szans. Z drugiej strony nikt nikomu nie zabrania uczyć się. Każdy może dowiedzieć się o Peru tyle, ile zechce. Poza tym to pisco obalamy później wspólnie, więc większych strat, oprócz bólu głowy następnego ranka, zazwyczaj nie ma.

Nie zawsze jednak jest tak sprawnie. Przykładowo na jedną nagrodę czekam już kilka lat. Wygrałem ją w Chancay, miasteczku na północ od Limy. Mieści się tam nieco zaniedbany, ale ogólnie uroczy zamek zbudowany niecałe sto lat temu tuż nad brzegiem Pacyfiku. Związane z dawną wojną między Peru a Chile pytanie było z tych, co do których pytający jest pewny, że nikt nie zna odpowiedzi. Nie warto być w życiu niczego pewnym. Podniosłem rękę i odpowiedziałem poprawnie.

Myślę jednak, że obiecanej nagrody nie doczekam się nigdy. Była nią jedna z kilkusetletnich ludzkich mumii z muzeum znajdującego się na zamku. Można ją tam oglądać do tej pory, gdyby więc kogoś w to miejsce pognało, proszę pamiętać, że ta z lewej, przy makiecie grobowca z czasów kultury Chancay, należy nieformalnie do mnie.

Tyle o nagrodach. Natomiast żadnych fantów nie ma podczas spacerów ze mną po kolonialnej Limie. Zamiast nagród przekazuję coś innego: kompleksową wiedzę o dawnej i współczesnej stolicy Peru. Z pasją i za darmo.

Zainteresowanych zapraszam do rezerwacji terminu za pośrednictwem poniższego formularza:

Imię

Adres email

Temat

Treść wiadomości