Jak łatwo stracić życie w Peru? Sposobów jest dziesięć

Bezpieczeństwo w Peru to temat rzeka. Można się w niej łatwo utopić. W gąszczu legend i mitów spróbujmy jednak nabrać dużo powietrza i spokojnie ustalić fakty. Z pewnością przydadzą się podczas planowania podróży.

zycie-w-peru

Nie ma fachowych danych, ale z moich obserwacji wynika, że obawa o bezpieczeństwo jest drugim – po braku wystarczających środków na podróż – powodem, dla którego ludzie omijają Peru z daleka. Za tym krajem po prostu ciągnie się aura miejsca niebezpiecznego.

Chociaż w dużej mierze to nie aura, tylko smród oparty na mitach. Ludzka wyobraźnia dyktuje na przykład historie o podrzucaniu narkotyków do walizek, czy Indianach, którzy porywają białych na każdym rogu.

Skupmy się jednak na faktach. Oto 10 najbardziej realnych zagrożeń:

1. Przechodzenie przez ulicę

Osiem na dziesięć ofiar wypadków w Peru to piesi. Przechodzenie przez jezdnię, także na zielonym świetle, czy na pasach, przypomina często rosyjską ruletkę. Warto wbić sobie do głowy zasadę, że drogi w tym kraju są tylko dla kierowców.

2. Wypadki autobusowe

Jest ich za dużo i są tragiczne w skutkach – pochłaniają nawet kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych naraz. Bezpieczne firmy autobusowe? Nie ma czegoś takiego. W wypadkach biorą udział także autobusy przewoźników cieszących się opinią bezpiecznych.

3. Upadki z dużej wysokości

Kiedy w Peru pojawia się informacja, że ktoś zginął spadając z dużej wysokości, od razu wiadomo, że to turysta. Lubimy wyzwania i zdjęcia w zachwycających miejscach. Zapominając, że do tragedii wystarczy niestabilne podłoże, czy niewłaściwy ruch ciała.

4. Problemy kardiologiczne

Atak serca w Machu Picchu? Zdarza się, ale nie z powodu piękna tego miejsca, lecz złych wyników EKG. Do chorób układu krążenia trzeba dodać zmęczenie w podróży, a bywa, że i „zakrapianą“ dzień wcześniej kolację i mieszanka wybuchowa gotowa.

5. Trzęsienia ziemi

Czynnik całkowicie niezależny od człowieka. W Peru ziemia trzęsła się, trzęsie i będzie się trząść. Pocieszenie jest takie, że tragiczne w skutkach wstrząsy (zwane terremoto) od XVI wieku zabiły co prawda blisko 200 tysięcy osób, ale i tak zdarzają się rzadko.

6. Osuwiska na drogach

Występują w porze deszczowej w Andach i Amazonii i najczęściej są uciążliwe, ale niegroźne dla życia. Czasami jednak błotne i kamieniste lawiny są bardzo niebezpieczne. Wówczas należy bezwzględnie stosować się do ostrzeżeń i zaleceń miejscowych.

7. Wysokość nad poziomem morza

Sławna choroba wysokościowa w Peru objawia się najczęściej bólem głowy, gorączką i częstymi pobytami w toalecie. Ale w wyjątkowych sytuacjach może zabić. Warto więc sprawy nie lekceważyć i stosować znane powszechnie metody na „soroche“.

8. Opór w trakcie napadu

Napady z bronią w ręku zdarzają się. Na ludzi jedzących posiłek w restauracjach, czy pasażerów w autobusach. W takich przypadkach należy oddać wartościowe przedmioty i nie stawiać oporu, bo napastnik naprawdę może pociągnąć za spust.

9. Ayahuasca

Zwolennicy tej amazońskiej rośliny będą protestować, ale nie zmieni to faktu, że jej zażycie może skończyć się śmiercią. Zwłaszcza u alergików. Ayahuasca jest w Peru legalna, lecz nie istnieje ulotka z opisem jej skutków ubocznych i przeciwwskazaniami medycznymi.

10. Morderstwo

W Peru nikt na nikogo nie czyha z zamiarem pozbawienia życia. Ale można je stracić na własne życzenie. Udając się bez przygotowania na tereny żyjących z dala od cywilizacji społeczności lub tam, gdzie funkcjonuje nie państwo, tylko biznes narkotykowy.

* * *

Oczywiście ta lista nie powinna być powodem rezygnacji z przyjazdu do Peru. Wręcz przeciwnie. Zawsze lepiej jest przecież wiedzieć więcej niż mniej. Szerokiej i bezpiecznej drogi!

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*