Linie lotnicze w Peru: Kierunki, bilety, niespodzianki

Regularne linie lotnicze w Peru? Jest ich siedem. Wydaje się dużo, ale tak naprawdę to kropla w morzu potrzeb, bo w tym kraju praktycznie nie istnieje pasażerska kolej. Wszyscy więc tłuką się drogami lub lecą. Czym i dokąd?

linie-lotnicze-peru

Zanim wsiądzie się w Peru do samolotu, warto zdać sobie sprawę z dwóch możliwych niespodzianek.

Pierwsza to opóźnienia. Generalnie w Peru spóźnia się i może się spóźnić wszystko. Także samoloty. Poza tym loty bywają z różnych przyczyn odwoływane. Trzeba o tym pamiętać podczas planowania wyprawy. Układanie wewnętrznego lotu „na styk“ z czymś ważnym, na przykład z wizytą w Machu Picchu, czy powrotem do domu, to spore ryzyko.

Chyba że ktoś jest w Peru dłużej niż standardowe kilka – kilkanaście dni. Wówczas opóźnienie, a nawet odwołanie lotu może być nie tyle stresujące, co jak najbardziej na rękę. Linie lotnicze, oprócz przelotu w innym terminie, powinny zaoferować w ramach przeprosin dodatkowy, darmowy lot na innej trasie.

Druga niespodzianka to bilety:

  • Im bliżej lotu, wcale nie znaczy drożej. Za wyjątkiem świąt i innych wydarzeń zwiększających ruch pasażerski, bilet kupowany na kilka lub kilkanaście dni przed lotem jest często tańszy, a w dniu wylotu – już na lotnisku – bywa najtańszy.
  • Bilety kupowane przez internet poza granicami Peru są najczęściej droższe niż te same bilety kupowane przez internet w Peru.
  • W niektórych liniach możliwe są zaskakujące dopłaty do biletu. Pobiera się je na lotnisku podczas odprawy. Tylko dlatego, że nie jest się Peruwiańczykiem lub rezydentem tego kraju.

Aktualnie regularnych linii lotniczych jest w Peru siedem:

  • Avianca – możliwe wysokie dopłaty na niektórych odcinkach. Kierunki: Arequipa, Cuzco, Juliaca, Lima, Piura, Puerto Maldonado i Trujillo.
  • Latam Perú – pobiera wysokie dopłaty od obcokrajowców. Kierunki: Arequipa, Ayacucho, Cajamarca, Chiclayo, Cuzco, Iquitos, Jaén, Jauja, Juliaca, Lima, Piura, Pucallpa, Puerto Maldonado, Tacna, Talara, Tarapoto, Trujillo i Tumbes.
  • LC Perú – tania, ale spóźnialska, często odwołuje też loty. Kierunki: Andahuaylas, Arequipa, Ayacucho, Cajamarca, Chiclayo, Chimbote, Cuzco, Huaraz, Huánuco, Jauja, Lima, Pucallpa, Tingo María i Trujillo.
  • Lima Airlines – najmłodsza linia, wystartuje wkrótce. Kierunki: Andoas, Arequipa, Ayacucho, Cajamarca, Chachapoyas, Chiclayo, Cuzco, Huánuco, Iquitos, Jaén, Jauja, Juliaca, Lima, Piura, Pucallpa, Puerto Maldonado, Tacna, Talara, Tarapoto, Trompeteros, Trujillo, Tumbes i Yurimaguas.
  • Peruvian Airlines – możliwe opóźnienia i odwołane loty. Kierunki: Arequipa, Cuzco, Iquitos, Jauja, Piura, Pucallpa, Tacna i Tarapoto.
  • Star Perú – chyba najbardziej punktualna linia lotnicza. Kierunki: Cuzco, Huánuco, Iquitos, Lima, Pucallpa, Puerto Maldonado i Tarapoto.
  • Viva Air Perú – niskobudżetowa linia, dopłaty za bagaż. Kierunki: Arequipa, Chiclayo, Cuzco, Iquitos, Lima, Piura i Tarapoto.

Lot, czy nawet loty samolotem warto wziąć pod uwagę przy krótkich pobytach w tym kraju. Biorąc pod uwagę stan i położenie większości lokalnych szos to oszczędność nie tylko czasu, ale i sił. Podczas dłuższych wypraw ten czynnik nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Wówczas można z drogi powietrznej spokojnie zrezygnować i kosztem wygody zobaczyć w Peru dużo więcej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*